OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Najskôr sa treba naučiť ako sa učiť

Najskôr sa treba naučiť ako sa učiť...

Učenie sa je zručnosť, ktorá sa dá naučiť.

Školákovi stačia dva mesiace letných prázdnin, aby sa zabudol učiť. Musí si pestovať nové návyky. Pre človeka je prirodzené stavať sa do zóny pohodlia. Preto je oveľa jednoduchšie odvyknúť si od učenia, ako si naň navyknúť.

Ak chcete objaviť vašu schopnosť učenia sa, je potrebné poznať:
- seba samého
- svoju mozgovú kapacitu učenia sa
- spôsob akým ste sa úspešne učili v minulosti
- mať záujem a túžbu dozvedieť sa o tom, čo sa učíte.

1. Poznanie seba samého
Musíte vedieť, čo vás motivuje. Existuje veľa faktorov, ktoré môžeme považovať za motiváciu a vo všeobecnosti ich môžeme označiť ako vonkajšie a vnútrné.

  • Pod vonkajšou motiváciou rozumieme tlak vytvorený naším prostredím. Vytvára sa potreba, ktorú by sme za iných okolností možno nepociťovali. Častými pomerne silnými vonkajšími motiváciami môžu byť napr. získanie želanej pracovnej pozície, nevyhnutná služobná cesta do zahraničia, nájdenie si anglicky hovoriaceho partnera a pod.
  • Oveľa dôležitejšia je motivácia vnútorná, ktorá vychádza z nášho vnútra. Vlastný záujem o problematiku, alebo snaha zvýšiť si sebavedomie.

Ak ste sa rozhodli učiť sa angličtinu, najskôr pouvažujte, čo je Vašou motiváciou. Najsilnejší účinok sa dostaví, ak sa spojí vnútorná motivácia s vonkajšou. Takže ak sa potrebujete naučiť anglicky kvôli šéfovi v práci, určite pouvažujte nad tým, aký významný vplyv môže mať lepšia znalosť angličtiny na Váš súkromný život. A samozrejme to platí aj naopak. Ak sa učíte iba pre radosť je vhodné motivovať sa zvonku napr. stanoviť si dostatočne odvážny cieľ a termín jeho splnenia a informovať celé svoje okolie o tom, že ste si takýto cieľ stanovili. Vaša sebaúcta vás bude tlačiť k tomu, aby ste sa pred svojím okolím nezosmiešnili a svoj cieľ naplnili.


2. Poznanie svojej kapacity učenia sa
Veľa krát som sa stretla s tým, že sa niekto sťažuje na to, ako sa nevie naučiť jazyk, lebo nemá hlavu na slovíčka, že si ich nevie zapamätať. Obzvlášť stredná generácia má vysokú tendenciu podceňovať sa. Len sa zamyslite, koľko vecí si dokážete zapamätať zo svojho bežného života - názvy ulíc vo vašom meste, nákupný zoznam, názvy položiek tovarov v práci, číselné kódy, názvy firiem a značiek tovarov, recepty a rôzne iné postupy. Kapacitu na učenie máte obrovskú!

3. Spôsob, akým ste sa úspešne učili v minulosti
Nezáleží na tom, či využívate viac memorovanie, alebo logické odôvodnenia. Podstatné je vedieť, čo je pre vás schodná cesta. Hocikto sa dokáže naučiť cudzí jazyk - nezáleží na veku ani vzdelaní. Ak sa vám ľahšie učia nové veci naspamäť, potom je veľká pravdepodobnosť, že vašou silnou stránkou bude slovná zásoba. Ak ste praktický typ a všetko sa učíte pomocou logického pochopenia, budete sa vynímať v gramatike. Zamyslite sa, aké predmety v škole sa vám učili ľahko a aké ťažšie. A prečo... Zohral tu rolu pedagóg, téma, literatúra, z ktorej ste čerpali, alebo vaše sústredenie? Skúste si rozanalyzovať všetko do najmenšieho detailu. Ako keď zavádzate ďalší svoj produkt na trh... chcete zistit, prečo sa niektorým produktom darí a iným nie. Vďaka čomu je jeden váš produkt taký úspešný a čo možete urobiť, aby ste to ešte podporili? A čomu sa máte vyvarovať, aby ste predišli zavedeniu iba ďalšieho neúspešného produktu?

4. Záujem a túžba dozvedieť sa o tom, čo sa učíte
Všetko, čo robíte so záujmom je pre vás jednoduchšie. To čo robíte so záujmom vo vás nevyvoláva únavu a dokážete sa tomu venovať dlhšie. Ak sa vám podarí vytvoriť si silnú túžbu, priradíte tomu prvenstvo vo svojich prioritách. Keď to bude Vaša priorita uprednostníte to pred inými aktivitami. Ak to robíte s dostatočným zanietením, prinesie to ovocie!